מתכונים לילדים
ארוחות בוקר וערב
ארוחות צהריים
משהו מתוק ....
מזונות לתינוקות
ממרחים לסנדוויצ'ים לביה"ס
טיפים
סרטונים
מאמרים בנושא בישול בריא
 
פרסום

מתכונים לילדים

מאת: תמר פור - דיאטנית קלינית 09.02.2011


בהכנת מתכונים לילדים יש לתת דגש ומחשבה רבה על קהל היעד, ילדים, שהינם בעלי העדפות ברורות וצרכים מוגדרים. בעיקרון, מטרתנו כהורים לשלב את ילדינו בתזונה הנהוגה במשפחה, אך לעיתים די קרובות המזון שלנו הבוגרים לא טעים להם, הדברים הירוקים באוכל מגעילים אותם, צורת ההגשה לא נראית להם וכדומה.
ננסה לעמוד על הדברים החשובים אותם אנו מנסים ליישם כאשר אנו באים להרכיב מתכונים לילדים:1.  חומרי גלם- מתכונים לילדים, חשוב שיהיו מורכבים מחומרי גלם, עד כמה שאפשר, טריים ובעלי ערך תזונתי גבוה. חשוב לנו לתת מתכונים לילדים בעלי אב מזון (חלבון, פחמימה ושומן) איכותי ובנוסף שיצטרפו המינרלים והויטמינים החיוניים. המזון הנו לאנרגיה , לבניית הגוף ולחיזוקו וחשוב שיהיה מאיכות טובה לשם כך. בנוסף, אצל ילדים יש לרוב חוסר רצון לאכול חומרי גלם מסוימים, אז ישנם מתכונים  לילדים המשלבים חומרי גלם אלה בצורה שאינה נראית לעין.

2.  שומן במתכון- אצל ילדים איננו מחפשים להוריד עד כמה שאפשר את כמות השומן במזון, אלא שמים דגש על איכות השומן. נעדיף סוג שומן טוב, בלתי רווי,כגון: שמנים מהצומח, על פני שומן רווי, שהנו מהחי. לא ניתן להימנע לגמרי משומן רווי בחלק מהמתכונים לילדים, במיוחד קינוחים, שיכילו גם חמאה, לדוגמא, נכנסים כאן שיקולים נוספים של הכמות הנצרכת (שננסה להמעיט בה) והטעם.

3.  גיוון- מתכונים לילדים חשוב שיהיו מגוונים במספר דברים: א. בחומרי גלם, כך מקבלים מבחר רחב של רכיבים תזונתיים ב. בטעמים, לפתוח בפני הילד עולם של טעמים חדשים ג. במרקמים, לא להישאר עם טקסטורה מוכרת אחת.


4.  טעם- יש העדפה ברורה מאוד אצל ילדים למתוק ולמלוח וחוסר העדפה לטעם המר והחמוץ. העדפות האלה נלקחות בחשבון בבניית מתכונים לילדים, ובנוסף ישנו ניסיון לערבוב טעמים (כגון: חמוץ- מתוק), שמסתבר אהוד על ילדים. טעם המנה חשוב ביותר, כי אם אינה ערבה לחיך הילד היא אינה תאכל על ידו, ותמיד יוסיף "איכס זה לא טעים, לא רוצה לאכול".

5.  צורת הגשה- כמו כל אדם, גם הילד, יהיה מעוניין במנה המוגשת בחן. בתכנון מתכונים לילדים מתייחסים גם לצורת ההגשה הסופית של המנה, שתראה מזמינה לאכילה.

6.  פשטות- בהרכבת המתכון לילד, ישנה התייחסות גם למכין המתכון שלרוב זהו ההורה. רוצים שהמתכון לא יהיה מורכב מידי ושזמן ההכנה לא יהיה ארוך מידי. בדרך כלל לא עומד בפני ההורה זמן רב להכנת הארוחה, במיוחד אם חזר כעת מהעבודה ו/ או הילדים רעבים ורוצים עכשיו לאכול. בנוסף, ישנם מתכונים לילדים המיועדים להכנה בשיתוף הילד, לכן פשטות בהכנת המתכון הכרחית.
 

לסיכום, מטרת מתכונים לילדים היא, שיהיו פשוטים להכנה, יכילו מרכיבים איכותיים, שהמנה תראה מזמינה לאכילה והחשוב מכל תאכל על ידי הילד בהנאה.
 

דוגמאות נוספות בקטגוריית מתכונים לילדים


 קיטניות   קיטניות
על יתרונות הוספת קטניות (שעועית ועדשים לסוגיהם) לתזונה שלנו נכתבו כבר כל כך הרבה מילים, שאינני יודע מאין להתחיל בכלל. במאמר קצר זה אמנה מעט מהם
 
   ____________________________________________________________

 חוקים לקניה בריאה יותר   חוקים לקניה בריאה יותר
הכמות הגדולה של הסופרמקטים הבריאים והאורגניים מזמין אותנו לחוויה של קנייה בריאה ושל מוצרי איכות. אנחנו ניגשים למדפים, מסונוורים מהשפע ואוספים אל העגלה שלנו הכל מכל, רק כדי להכניס את המוצרים לבית שלנו
 
   ____________________________________________________________

 המזווה והמקפיא   המזווה והמקפיא
שמירה על מזווה ומקפיא מלאים באופן הנכון, עם מזון שהמשפחה צורכת, יכול לא רק לחסוך כאב ראש לפני הכנת ארוחת הערב, אלא גם הרבה כסף בארנק. להלן מספר כללים שיעזרו לכל אחד לשפר את השימוש במקפיא ובמזווה
 
   ____________________________________________________________

 המזווה - עמוד התווך בכל מטבח   המזווה - עמוד התווך בכל מטבח
מהו הסוד השמור של הבשלנים המוצלחים ? לא, זה לא איך חותכים מהר, וגם לא איך מקפיצים מחבת, ואפילו לא איך מרימים ארוחת 7 מנות מפוארת. אני עומדת לספר לכם על ארון הקסמים במטבח – המזווה.
 
   ____________________________________________________________

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


 אודותינו  |      מפת האתר    |     הרשמה לעדכונים     |     יצירת קשר     |     פרסום     |     שותפים עסקיים  |  אתרים ברשת
מתכונים בריאים
תזונת תינוקות
פורומים
מתכונים לילדים
דיאטת קנדידה 
דיאטה לנוער
דיאטה לילדים


 
 
כל הזכויות שמורות © לפורטל יאמי יאמי   I       2010      טל I      050-2125565      פקס: www.yamiyami.co.il      I      info@yamiyami.co.il      I      03-0000000

 
 

BreakFree.co.il - בניית אתרים